Türkiye´de anne ve bebek ölüm oranı düştü´

30.04.2015 21:05:06 tarihinde eklendi, 862 kez okundu
TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Ünüvar: "Bebek ölüm oranı binde 31´lerden binde 7,8´e indi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Türkiye'de bebek ölüm oranının binde 31'den binde 7,8'e, anne ölüm oranın da yüz binde 64'ten yüz binde 15,5'e indiğini bildirdi.

Ünüvar, Sağlık Bakanlığı tarafından Adana 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne gönderilen 13 ambulansın filoya dahil edilmesi için Valilik'te düzenlenen törene katıldı.

Hükumetin, 13 ambulansı daha kente tahsis etmesinden mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Ünüvar, sağlığın herkesin yakından ilgilendiği alan olduğunu söyledi.

Ünüvar, hükumetin, 13 yıllın dönemde eğitim, sağlık, adalet ve emniyet konularına önem verdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Sağlık, hakikaten inanılmaz bir gelişme seyretti. 2002'de, Sağlıkta Dönüşüm Programı'yla Türk insanı daha etkin, kaliteli, hızlı, ekonomik ve gerçekçi sağlık hizmeti almaya başladı. Adeta hayaller gerçek oldu. 13 yıl önce ben müsteşarken 'bu noktaya geleceğiz' denseydi inanmakta zorlu çekerdim. Sağlık hizmetlerinde memnuniyet oranı yüzde 39'lardan yüzde 76'lara çıktı. Vatandaş, 2002'de sağlıkta her 100 liranın 32'sini cebinden öderken şimdi 17 liraya düştü. İnsanlar artık ekstradan para ödeyerek sağlık hizmeti almak zorunda kalmıyor. Daha ucuza ilaç alıyor, daha kaliteli sağlık hizmetini daha ekonomik alabiliyor. Bundan dolayıdır ki sağlıktaki göstergelerimiz çok ilerledi. Bebek ölüm oranı binde 31'lerden binde 7,8'e indi. 2023'te ulaşmamız gereken hedefe 2011'de ulaştık. Avrupa Birliği ortalaması binde 5 civarında ama bu hızla gidersek inşallah o rakamı da yakalayacağız. Anne ölüm oranı da yüz binde 64'ten yüz binde 15,5'e, yani 4'te birine indi."

Adana'ya yapılan sağlık hizmetleri hakkında da bilgi veren Ünüvar, kente kazandırılan 13 ambulansın hayırlı olmasını diledi.

Adana Valisi Mustafa Büyük de 13 ambulansla sağlık hizmetlerindeki başarının daha da artacağına inandığını dile getirdi.

Vatandaşa daha hızlı ulaşılacağını aktaran Büyük, "13 ambulansın kente hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Törene, AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Bulut, İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, sivil toplum kuruluşları ile oda ve borsa temsilcileri de katıldı.

Katılımcılar, ambulansları inceleyerek İl Sağlık Müdürü Özer'den bilgi aldı.

Kaynak:Sağlık Aktüel


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS