Aşırı terlemeye botokslu çözüm

10.04.2017 16:56:18 tarihinde eklendi, 440 kez okundu
Dermatolog Uzmanı Dr.Engin Kocabaş, aşırı terlemenin önüne botoks tedavisi ile geçilebileceğini ifade ederek, "Koltuk altına enjekte edilen botulinum toksin, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engellemektedir. Hastaların yüzde 93 ünün memnuniyetinin sağlandığı görülmüştür" dedi.

Engin Kocabaş, özelikle yaz aylarında vücudun bazı noktalarında kötü görüntü oluşturan terleme ile ilgili bazı bilgiler paylaştı. Kocabaş, aşırı terlemenin 100 kişiden göründüğünü ifade ederek, terlemenin genellikle ergenlikte ve sıklıkla 20’li yaşlarda başladığını anlattı. Kocabaş, terlemeden ise botoks tedavisi ile kurtulunabileceğini dile getirdi. Engin Kocabaş, "Terleme en sık koltuk altlarında, daha sonra el ve ayaklarda görülmektedir. İkinci form daha nadir görülmekle beraber tüm vücutta yaygın olabilmektedir. Bu tip terlemeler ise sıklıkla altta yatan başka hastalıkların (hipertiroidi-guatr gibi) olduğu gözlenmiştir. Hiperhidrozu kelime manası olarak aşır terleme demektir. Bu da el, ayak, göğüs veya koltuk altının (vücudun etkilenen yerine bağlı olarak) sürekli olarak ıslak olması demektir. Terleme, normal ter ve ısı kaybının olduğu durumlarda hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturmaktadır. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde hiperhidrozis olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botulinum (botoks) toksin son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terlemenin yoğun olduğu bölgelerden biri olan koltuk altına enjekte edilen botulinum toksin, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engellemektedir" dedi.

"Yüzde 93 ünün memnuniyetinin sağlandığı görülmüştür"

Tedavisi hakkında bilgi veren Kocabaş, şöyle devam etti:

"Terleme problemine yönelik uygulama yapılan bölgeler avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgeleridir. Bazı durumlarda hafif ağrı olabileceği için uygulama öncesi anestezi özelliği olan bir krem sürülerek bölge uyuşturulur. Uyuşma işleminden sonra terleme alanı tespit edilir, bu bölge yaklaşık 1 santim aralıklar ile işaretlenir ve deri içine çok küçük doz ve aralıklar ile ilaç verilir. İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz. Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar. Botulinumtoksin’in etkisi genellikle ortalama 4 ile 6 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belirli bir süreliğine durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde karşılaşılan bu problem giderilebilmektedir. Botulinum toksin uygulaması sonrası terlemede yüzde 83 azalma ve hastaların yüzde 93 ünün memnuniyetinin sağlandığı görülmüştür. Botulinum toksin kanıtlanmış bir güvenlik profiline sahiptir. Botulinumtoksin’in hiperhidroz tedavisi için kullanımı en çok özel eğitim almış ve işlem deneyimine sahip bir hekim tarafından yapıldığında etkilidir."

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS