Ölüleri Canlandırmak Mümkün mü? Önümüzdeki Aylarda Deneyleri Başlıyor!

06.06.2017 21:10:10 tarihinde eklendi, 375 kez okundu
Bioquark adlı ABD´li bir firma, beyin ölümü gerçekleşmiş hastalar üzerinde kök hücrelere yönelik teorisini denemeye başlayacak. Hayvanlar üzerinde hiç test edilmeyen yöntem, direkt olarak insan deneklere uygulanacak.

Bilimin insan yaşamını uzatmaya ya da yaşama süreklilik kazandırmaya yönelik merakı, bazen korkutucu düzeyde çalışmaların ve deneylerin yapılmasına sebep oluyor: Ölen insanları geri getirme yönündeki ilk girişimlerin bu yıl Latin Amerika’da başlaması planlanıyor.

Philadelphia merkezli bir şirket olan Bioquark araştırmacıları, 2016'nın sonlarında beyin ölümünün çaresinin olmadığına inanmadıklarını dile getirmişlerdi. Şirketin CEO’su Ira Pastor, Latin Amerika'da adı şu an açıklanmayan bir ülkedeki hastalarda bilim tarihinde benzeri görülmemiş bir kök hücre deneyinin yapılacağını duyurdu.


Birçok ülkede ölü sayılabilmeniz için beyin ölümüzün gerçekleşmesi ve organlarınızın çalışmayı durdurması gerek. Pastor’a göre Bioquark, beyni yeniden canlandıracak bir dizi enjeksiyon geliştirdi ve bu serumlar şu an uygulanmaya hazırlar. Ayrıca hayvan denekler üzerinde denenmeyen serumlar, doğrudan insan deneklere uygulanacak.

Şirket aslında geçtiğimiz yıl Hindistan’da bu deneyleri yapmak istemiş, fakat açılan bir dava sonucunda tüm planları ertelemek ve lokasyonlarını değiştirmek zorunda kalmış.

Bioquark’ın 3 Adımlık Diriliş Planı:
Ekip, olası beyin ölümlerinin tersine dönme ihtimallerini aramak için travmatik beyin hasarının ardından yapılan MR taramaları kullanarak beyin ölümü ilan edilen 15-65 yaşları arasındaki bireyleri incelemeyi planladıklarını açıkladı. Deneklerde şu üç aşama uygulanacak:

Kök hücreleri hastanın kendi kanından toplamak ve vücuduna tekrar enjekte etmek.
Peptitleri (bir çeşit protein) hastanın omuriliğine enjekte etmek.
On beş gün süren lazerli sinir uyarımı sırasında hastaları MR taramalarıyla gözlemlemek.
Son aşamada gözlemlenen hastaların beyin ölümlerini tersine çevirmek için sinirleri sürekli olarak lazerlerle uyarılacak. Hastalar teknik olarak ölü olduklarından, bu bağlamda ailelerinden rıza alınması gerekiyor.

Bilim dünyası ise beyin kökünün canlanamayacağı yönünde hem fikir, ancak böyle çalışmaların yepyeni keşifler için sayısız kapı aralayacağını savunan akademik kitle de var.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS