Halk Sağlığı Kurumu Neden Verileri Açıklamıyor

30.04.2015 22:36:01 tarihinde eklendi, 902 kez okundu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun aile hekimleri ile ilgili verileri sakladığını öne sürerek konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

AHEF’in yaptığı açıklama şu şekilde :

‘’Türkiye’deki tüm sorunlar bir kenara konularak, kurtuluş çaresi olarak gösterilen “Aile Hekimliğinde Nöbet uygulaması” konusundaki bilgi kirliliği devam etmektedir.

AHEF Bu konudaki belirsizliği ortadan kaldırmak ve kamuoyunun gerçek bilgilere ulaşabilmesi amacıyla sahadan gerçek verileri toplamaktadır. Bu verileri kamuoyu ile de paylaşmaktadır.

Sahadan gelen gerçek verileri kamufle etmek için nerede ise her gün yani bir açıklama yapılmaktadır.

AHEF Olarak gerçeklerin ortaya çıkması, kamuoyunun doğru bilgileri alabilmesi amacıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumundan 4982 sayılı kanunun amir hükümleri gereği 3 konudaki bilgilerin tarafımıza verilmesini istedik.

İstediğimiz bilgiler şunlardır:

1) Cumartesi günleri, Aile Sağlığı Merkezlerinde nöbet görevi verilen aile hekimlerinin nöbete katılım sayıları,

2) Cumartesi günleri, nöbete icap eden aile hekimlerinin, AHBS sistemine girdikleri poliklinik sayıları,

3) Nöbetlerin etkinliğinin sağlıklı değerlendirilmesi için, Ocak ve Şubat aylarında, tüm illerin haftalık olarak ayrı ayrı olmak üzere, cuma günleri aile hekimlerinin, AHBS sistemine girdikleri poliklinik sayıları.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu aile hekimliği bilgi sistemi üzerinden basit bir sorgulama ile yapabileceği bilgileri;

"Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler.”

Maddesine sığınarak vermemiştir.

Kamuoyunun cevaplarını çok iyi bildiği soruları biz buradan sormak istiyoruz.

1) Sağlık Bakanlığı 1. Basamaktaki aile hekimliği ile ilgili verileri tek elden toplamak ile övünmekte iken THSK nın bu verileri “özel inceleme ya da analiz neticesinde oluşturabilecek” kapsamına sokmasının sebebi nedir?

2) Bu verilerin saklanmasındaki amaç nedir?

3) Bu verilerin açıklanması ile gerçeklerin ortaya çıkmasından mı endişe edilmektedir?

4) Bu verilerin açıklanmasının, bugüne kadar yapılan resmi açıklamaları yanlış çıkaracağından mı korkulmaktadır?

5) Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şeffaflık politikası THSK için geçerli değil midir?

AHEF olarak konunun takipçisiyiz. Bu verilerin açıklanması, kamuoyu ile paylaşılması için gerekli tüm kanuni girişimlerimiz devam etmektedir.’’

Kaynak:SuperHaber.com


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS