Eksik dişler 1 saat içinde tedavi ediliyor

25.04.2015 10:48:06 tarihinde eklendi, 805 kez okundu
Prof. Dr. Julide Özen CAD/CAM sistemi ile eksik dişlerin 1-2 saatte tedavi edilebileceğinin mümkün olduğunu belirtti.

Bilgisayarların, protezlerin dizaynında ve üretilmesinde kullanılmasıyla ilgili bir teknoloji olan CAD/CAM sistemi, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim anlamına geliyor. CAD/CAM teknolojisi ile tek seansta kusursuz restorasyonlara kavuşmak mümkün hale geliyor. “CAD/CAM sistemi, üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kamera ve bu kameradan alınan görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılması ile planlanarak üretilmesi esasına dayanır” diyen Prof. Dr. Julide Özen, bu yöntemle son derece estetik ve güvenilir restorayonların (porselen dolgular, laminate veya full kronlar, inley, onley ve köprüler) 1-2 saat gibi kısa bir zaman diliminde üretilmesinin mümkün olacağını ve böylelikle hem hasta hem de hekim için zaman kaybının önlenebileceğini belirtti. Geçici protez maliyetini ortadan kaldırdığı için bütçesel anlamda da hastalara rahatlık sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Julide Özen; kalite, estetik, dayanıklılık ve çabukluk gibi sağladığı büyük avantajlar nedeni ile yarının diş hekimliğinin CAD/CAM yöntemi olacağını sözlerine ekledi.

DİŞ HEKİMLİĞİNDE CAD/CAM HANGİ İŞLEMLERDE KULLANILIR?
Prof. Dr. Julide Özen, Protetik diş tedavisinde sıklıkla uygulanan porselen restorasyonların (kuron ve köprüler, lamineler, inley ve onley) çok daha uyumlu ve estetik bir şekilde tasarlanması ve üretilmesinde kullanıldığını söyledi. Özen CAD/CAM sisteminin avantajları hakkında şunları söyledi: “Bu teknik, dişlerin ölçüsünün bilgisayara bağlı bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak alındığı ve elde edilen görüntüler ile sanal olarak restorasyon hazırlandığı için güvenilir bir metottur. Sistemin hassasiyeti mikon seviyesindedir ve geleneksel yöntemlerle elde edilebilmesi mümkün değildir. 1-2 saat gibi kısa bir sürede restorasyonlar hazırlanabildiğinden zamandan tasarruf sağlanmakta ve tasarım aşamasında her türlü detayın gözlenip kontrol edilebilmesi sayesinde üretim kalitesi de artmaktadır. CAD/CAM sistemi kusursuz bir estetik görünüm elde edilebilir.”

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerinde akademisyen hekimler eşliğinde CAD/CAM uygulamaları ile tek seansta eksiksiz dişlere sahip olunabileceğini ifade eden Prof. Dr. Julide Özen, CAD/CAM yöntemini kimlerin tercih edebileceği hakkında şöyle konuştu: “Kısıtlı zamanı olan veya geleneksel yöntemlerdeki prova aşamaları ile vakit kaybetmek istemeyen, protezlerinin yapım süreci ile ilgili estetik kaygılar taşıyan ve bulantı refleksi nedeni ile ölçü aşamasından çekinen kişiler CAD/CAM uygulamasını tercih edebilirler. CAD/CAM sisteminin bir avantajı da estetik gülüş tasarımı yapılabilmesidir. Cerec denilen sistem, mikro kamera yardımı ile dişleri üç boyutlu hale dönüştürdükten sonra dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak istediği değişiklikleri yapabilmesine imkan vermektedir. Ayrıca, bu yöntemle elde edilen dişlerin olası bitmiş haline yönelik görüntüler bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile karşılaştırılmakta, diş hekimi ve birey yeni yapılacak restorasyonu bitmeden görebilme imkanına sahip olmaktadır.”

Kaynak: İHA


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS