Depresyon ve Mutsuzlukla Boğuşanların Beynini ‘Sıfırlayacak’ Özel Bir Yöntem Keşfedilmiş Olabilir!

17.10.2017 16:19:43 tarihinde eklendi, 296 kez okundu
Imperial College London´dan araştırmacılar, sihirli mantarların psikoaktif bileşiği olan psilosibinin depresyon tedavisinde kullanılabileceğine dair bazı kanıtlar buldu.

Psilosibini daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız, psilosibin sihirli mantarın içinde bulunan psikoaktif bir bileşik. Imperial College London'dan bazı araştırmacılar, bu bileşiğin depresyon tedavisinde kullanabileceğine dair birtakım kanıtlar buldu.

Scientific Reports'ta yayımlanan çalışmada hepsi tedaviye direçli olan 19 depresyon hastasına yoğunlaşıldı. Bir haftalık tedavi sonrasında her hastanın daha az depresyon belirtisi gösterdiği fark edildi.

Ancak sonuçlar her ne kadar heyecan verici olsa da bu; kontrol örneklemi olmayan, az sayıda insanla yapılmış bir ön çalışma ve en önemlisi bu sonuçlar sihirli mantarların depresyonu tedavi ettiği anlamına gelmiyor.
Imperial'de psikedelik araştırmanın başı olan Dr. Robin Carhart-Harris, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Imperial'de psikedelik araştırmanın başı olan Dr. Robin Carhart-Harris, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:
İlk defa, alışılagelmiş tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen depresyon hastalarının psilosibin ile tedavi edildikten sonra beyin aktivitelerinde net bir değişiklik gördük.
Hastalara 10 miligramı hemen, 25 miligramı ise bir hafta sonra olmak üzere iki doz psilosibin verildi. Hastaların klinik anket sorulara verdikleri yanıtlarla nasıl hissettikleri raporlandı.

Dr. Carhart-Harris'e göre bazı hastalar tedaviden sonra kendilerini -bilgisayar benzetmesi yaparak- sıfırlanmış hissettiklerini belirtti. Örneğin birisi beyninin daha düzenli bir hale geldiğini ve daha hızlı çalıştığını söylerken bir diğeri yeniden başlatılmış gibi hissettiğini dile getirdi.
Dr. Carhart-Harris, psilosibinin bireylere depresif durumlarından kurtulma ihtiyacı duyduklarında geçici olarak enerji verip onları canlandırdığını söylüyor.

Dr. Carhart-Harris, psilosibinin bireylere depresif durumlarından kurtulma ihtiyacı duyduklarında geçici olarak enerji verip onları canlandırdığını söylüyor.
Ekip, tedaviden önce ve sonra 19 hastadan 16'sına fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme uyguladı. Sonuçlar, amigdalaya doğru beyin kan akım hızında azalma olduğunu gösterdi. Amigdalaya doğru kan akışındaki bu azalma, depresyon semptomlarındaki azalma ile ilişkilendirildi.

Dr. Carhart- Harris:

Topladığımız veriler aracılığıyla psilosibin tedavisinin kronik depresyon hastalarının beyinlerindeki etkilerine bir pencere açmış olduk.

Psikedelikle ilgili yapılan çeşitli beyin görüntüleme çalışmalarından öğrendiklerimize dayanarak -insanların kendi tecrübeleri hakkında ne söylediklerini de göz önüne alarak- psikedeliklerin gerçekten beyinde depresyonla ilişkili yapıları sıfırlayabileceği sonucuna ulaşabiliriz.
Ekip, psilosibinin antidepresanlar üzerindeki etkisini test etmek için bir karşılaştırma çalışması planlıyor. Çalışmalar seneye başlayacak.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS