Dört gen pankreas kanserinde hayatta kalma şansını etkiliyor

06.11.2017 13:09:05 tarihinde eklendi, 350 kez okundu
Pankreas kanserinde hastaların yaşam süresinden dört gendeki değişimlerin sorumlu olduğu bildirildi.

Pankreas kanserinde hastaların yaşam süresinden dört gendeki değişimlerin sorumlu olduğu bildirildi.

Sonuçları "JAMA Oncology" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde Rochester Üniversitesine bağlı Wilmot Kanser Enstitüsü, Dana Farber/Brigham ve Kadın Kanser Merkezi ile Stanford Kanser Enstitüsünde pankreas adenokarsinomu olan 356 hasta incelendi.

Tüm vakalarda pankreastaki tümörlü hücreler ameliyatla temizlendikten sonra bilim adamları kanserli doku ve yakındaki normal dokudan DNA örnekleri aldı ve örnekleri kullanarak gelecek nesil DNA dizilimi yaptı.

Araştırma sırasında özellikle KRAS, CDKN2A, SMAD4 ve TP53 genlerinin aktivitesine odaklanıldığı, bu genlerden 3'ünün veya hepsinin değişime uğradığı hastaların ameliyat sonrası hayatta kalma şansı en düşük olanlar olduğu ifade edildi.

Pankreas adenokarsinomunun, en yaygın pankreas tümörü olduğu belirtiliyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS