Botoks parası SGK’dan!

07.11.2017 13:53:48 tarihinde eklendi, 383 kez okundu
Aşırı terleme yüzünden botoks tedavisi olan 75 yaşındaki emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu, masraflarını karşılamayan SGK aleyhine açtığı davayı 9 yıl sonra kazandı

Hiperhidroz (aşırı terleme) rahatsızlığı nedeniyle botoks tedavisi olan emekli öğretmen, tedavi masraflarını karşılamayan SGK aleyhinde açtığı davayı kazandı. Bursa'da yaşayan 75 yaşındaki İsmail Hatemoğlu'nun avukat olan kızı Gülçin Buluk, babasının 2004'te aksiler hiperhidroz (aşırı terleme) hastalığı için etkili olan botoks (Botulismus toksini Tip A) tedavisine başladığını, yılda bir kere uygulanması gereken bu tedavi için 2004 ve 2005'te Emekli Sandığı'ndan ödeme yapıldığını anlattı.

Buluk, babasının 2008'de yaptığı başvuruda ise Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen "hekimler tarafından botoks uygulamasının zorunlu olduğunu belirtir heyet raporu" alınmış olmasına rağmen, kurumca ödeme yapılmadığını belirtti. Buluk, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurarak, tedavi masraflarının karşılanmasını talep ettiklerini, kurumun, "Botoksun hangi tanılarda ödeneceğini katalog olarak sayılı bir şekilde yayınladık. Sizin rahatsızlığınız bu tanılardan değil" şeklinde yanıt vererek, talebi reddettiğini kaydetti. Bunun üzerine Danıştay'a başvurduklarını ifade eden Buluk, Danıştay'ın olumlu yanıt verdiğini; kesinleşen kararla birlikte "aksiler hiperhidroz" hastalığının tedavisinde etkili olan botoksun, SGK'nın ödeme listesine alınacağını söyledi.

Danıştay'ın verdiği kararın bu hastalıktan mustarip olan herkesi kapsadığına dikkati çeken Buluk, babasının tedavi masraflarının bu karar sonrasında karşılanacağını dile getirdi. Buluk, "Bu kazanım, sadece babamın kazanımı değil, ülke çapında bu hastalıktan mustarip kim varsa kurumdan ödemesini alabilecek" dedi.
75 yaşındaki İsmail Hatemoğlu ise aşırı terleme hastalığının hem bedensel hem ruhsal olarak kendisine çok rahatsızlık verdiğini belirtti. Türkiye'de benim gibi rahatsızlık duyan insanlar vardır" diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS